SLT

HeadteacherDDSL – Mr Neil Straw
Deputy Headteacher – Ms Louise Palser
Assistant Headteacher Data / Assessments – Mr Richard Smith
Assistant HeadteacherPastoral – Mr Edward Rowberry
Assistant HeadteacherTeaching and LearningDSL – Miss Beth Doidge

Heads of Department

Head of Art – Mrs Susannah Lawlor
Lead Practitioner of Science – Mr Alex Greenhouse
Faculty Leader and Head of History &Geography – Miss Cassie Philpotts
Head of Literacy – Mrs Micha Georgi-Watts
Lead Practitioner of Maths – Mrs Leah Buggins
Faculty Leader and Head of MFL – Ms Beverley Whiteside
Faculty Leader and Head of Music – Miss Leanne Dawes
Head of DT DDSL HoY – Miss Alison Chapman
Head of PSHRE – Mrs Stephanie Hamer
Faculty Leader and Head of Computing – Miss Elle-Mae Cross
Head of DT – Mrs Hannah McDermott
Head of RE – Miss Imogen Slater

Teachers

Miss Chantelle Ashcroft (KS2)
Miss Helen Baker (Maths)
Mrs Ruth Bidmead (Science)
Mr Tyler Brook (KS3 English) / HoY)
Ms Fiona Douglas (SEND)
Mrs Polly Grimsley (Maths)
Mr Jack Gwyer (PE Apprentice)
Mr Matthew Hale (HoY)
Mrs Teresa Mills (Maths)
Mrs Deborah Nevey(MFL)
Mrs Nichola Philpott (KS2)
Mrs Victoria Powell (KS2)
Mrs Mariya Riaz (Intervention)
Mrs Sarah Sealey (KS2)
Mr Meddon Turner (Maths)
Miss Jessica Brettle (PE)
Mr Daniel Ashton (PE)

SEND

SENDCo – Acting Miss Alison Chapman

Learning Support Assistants
Miss Katie Ash
Mrs Ramzana Bibi
Miss Umaira Mohammed
Ms Zoe Perry
Miss Aimee Plaskett
Mrs Bronwen Seaton
Mrs Dagmara Sheffield (EAL)
Mrs Julie Willetts

HLTA (SEN) – Mrs Lynn Ordidge

Intervention Practitioner – Mrs Lorraine Gorton-Smart
Intervention Practitioner – Miss Katie Ellithorn

Cover

Cover Supervisor/Manager – Mr Mark Harvey
Cover Supervisor – Mrs Gale McGrath
Cover Supervisor – Mr Alex Yarnold

Pastoral

Pastoral Manager DDSL – Mrs Karen Freeman
Pastoral Manager – Mrs Kelly Hamer
Pastoral Manager – Miss Charlotte-Anne Hill
Nurture Manager – Mr Andrew Kimberley

Technical Staff

Science Technician – Miss Hannah Lee
Design Technology Technician – Mr Julian Barnes
Librarian – Mr Prithpal Kalsi

Operations and Administration

Operations Manager – Mrs Sharon Little
Attendance & Welfare Co-Ordinator – Mr Karl Hanks
Receptionist – Mrs Joanne Stafford
Office Assistant – Mrs Paula Morris
Data Administrator – Miss Rebecca Hanks

Site Management Team

Site Manager – Mr Tim Coward
Site Supervisor – Mrs Deborah Eyles

Lunchtime Supervisors

Mrs Grace Cooke
Mrs Waqar Zahid
Mrs Jodie Ballard
Mr Carter Eyles

Site Management Team (Cleaners)

Mrs Grace Cooke
Miss Kelsey Harris
Mrs Beverley Stanley
Mrs Rhonda Taylor

Catering

Catering Manager – Miss Michelle Thomas
Catering Assistant – Mrs Christine Fisher
Catering Assistant – Mrs Debbie Harrison
Catering Assistant – Mrs Clare Oliver
Catering Assistant – Mrs Kelly Parker-Evans

Trust Officers

CEO (Safeguarding) – Mr Adrian Ward
COO – Mr Shaw Goodwin

Trust Local Governors

LGB Chair – Mr Neil Pagett
LGB Vice-Chair – Mrs Judith Doidge

Governors

Mrs Emma Carr
Mrs Rebecca Delmore
Mr Ross Gardner
Ms Tarryn Golding
Mrs Dagmara Sheffield
Ms Beverley Whiteside
Mr Neil Straw

Clerk – Ms Kim Edmunds