SLT
Headteacher – DDSL – Mr Neil Straw
Deputy Headteacher – Ms Louise Palser
Assistant Headteacher – Data / Assessments – Mr Richard Smith
Assistant Headteacher – Pastoral – Mr Edward Rowberry
Assistant Headteacher – Teaching and Learning – DSL – Miss Beth Doidge
Heads of Department
Head of Art – Mrs Susannah Lawlor
Lead Practitioner of Science – Mr Alex Greenhouse
Head of Humanities – HoY – Miss Cassie Philpotts
Head of Literacy – Mrs Micha Georgi-Watts
Lead Practitioner of Maths – Mrs Leah Buggins
Head of MFL – Ms Beverley Whiteside
Head of Music – Miss Leanne Dawes
Head of DT – DDSL – HoY – Miss Alison Chapman
Head of Boys PE – Mr Daniel Ashton
Head of Girls PE – Miss Jessica Brettle
Head of PSHRE – Mrs Stephanie Hamer
Head of Computing – Miss Elle-Mae Cross
Teachers
Miss Chantelle Ashcroft (KS2)
Miss Helen Baker (Maths)
Mrs Ruth Bidmead (Science)
Mr Tyler Brook (KS3 English) / HoY)
Ms Fiona Douglas (SEND)
Mrs Polly Grimsley (Maths)
Mr Jack Gwyer (PE Apprentice)
Mr Matthew Hale (HoY)
Mrs Hannah McDermott (DT)
Mrs Teresa Mills (Maths)
Mrs Deborah Nevey(MFL)
Mr Dominic O’Donovan
Mrs Nichola Philpott (KS2)
Mrs Victoria Powell (KS2)
Mrs Mariya Riaz (Intervention)
Mrs Chloe Ross (KS2 English)
Mrs Sarah Sealey (KS2)
Miss Imogen Slater (English)
Mr Meddon Turner (Maths)
SEND
SENDCo – Mrs Sarah Mantle
Learning Support Assistants
Miss Katie Ash
Mrs Ramzana Bibi
Miss Umaira Mohammed
Ms Zoe Perry
Miss Aimee Plaskett
Mrs Bronwen Seaton
Mrs Dagmara Sheffield (EAL)
Ms Sabrine Thomas
Mrs Julie Willetts
HLTA (SEN) – Mrs Lynn Ordidge
Intervention Practitioner – Mrs Lorraine Gorton-Smart
Intervention Practitioner – Miss Katie Ellithorn
Cover
Cover Supervisor/Manager – Mr Mark Harvey
Cover Supervisor – Mrs Gale McGrath
Cover Supervisor – Mr Alex Yarnold
Pastoral
Pastoral Manager – DDSL – Mrs Karen Freeman
Pastoral Manager – Mrs Kelly Hamer
Pastoral Manager – Miss Charlotte-Anne Hill
Nurture Manager – Mr Andrew Kimberley
Technical Staff
Science Technician – Miss Hannah Lee
Design Technology Technician – Mr Julian Barnes
Librarian – Mr Prithpal Kalsi
Operations and Administration
Operations Manager – Mrs Sharon Little
Attendance & Welfare Co-Ordinator – Mr Karl Hanks
Receptionist – Mrs Joanne Stafford
Office Assistant – Mrs Paula Morris
Data Administrator – Miss Rebecca Hanks
Site Management Team
Site Manager – Mr Tim Coward
Site Supervisor – Mrs Deborah Eyles
Lunchtime Supervisors
Mrs Grace Cooke
Miss Holly Mahon
Mrs Waqar Zahid
Site Management Team (Cleaners)
Mrs Grace Cooke
Miss Kelsey Harris
Mrs Beverley Stanley
Mrs Rhonda Taylor
Catering
Catering Manager – Miss Michelle Thomas
Catering Assistant – Mrs Christine Fisher
Catering Assistant – Mrs Debbie Harrison
Catering Assistant – Mrs Clare Oliver
Catering Assistant – Mrs Kelly Parker-Evans
Trust Officers
CEO (Safeguarding) – Mr Adrian Ward
COO – Mr Shaw Goodwin
Trust Local Governors
Chair – Mr Neil Pagett
Vice-Chair – Mrs Judith Doidge
Governors
Mrs Emma Carr
Mrs Rebecca Delmore
Mr Ross Gardner
Ms Tarryn Golding
Mrs Dagmara Sheffield
Ms Jane Spilsbury
Ms Beverley Whiteside
Clerk – Ms Kim Edmunds